Promjene koje donosi menopauza utiču na mnoge aspekte našeg tijela, a jedna od čestih briga kod žena tog životnog doba je opadanje kose i slabljenje njenog rasta. U ovom članku ćemo detaljno obraditi problem opadanja kose, razloge nastanka istoga te predstaviti prirodne načine, preparate i savjete koji mogu pomoći da se kosa učvrsti, obnovi i vrati joj vitalnost. Naglasak je na lako dostupnim sastojcima od kokosovog ulja, ricinusovog ulja, meda, avokada do rižine vode – a svaki savjet i recept opisan je s ciljem da bude jednostavan za primjenu u svakodnevnom životu.
{getToc} $title={Sadržaj}
Problemi sa opadanjem kose u menopauzi
Kosa je više od pukog ukrasnog elementa – ona odražava zdravlje našeg tijela, naše emocionalno stanje i životne navike. U menopauzi se mnoge žene suočavaju s promjenama u kvaliteti i volumenu kose. Hormonalne fluktuacije, posebno pad estrogena, dovode do promjena u strukturi i brzini rasta kose, a često uzrokuju i prekomjerno opadanje. Osim hormona, tu su i vanjski faktori poput stresnih životnih situacija, neadekvatne ishrane te oštećenja uzrokovana nepravilnom njegom, prekomjernom upotrebom toplinskih uređaja ili šampona koji sadrže agresivne hemikalije.
Uzroci opadanja kose
- Hormonalne promjene: Najčešći uzrok kod žena u menopauzi je pad estrogena, hormona koji pomaže u održavanju gustoće kose. Smanjenje njegove razine može uzrokovati tanjenje kose i smanjenje folikularne aktivnosti.
- Stres i emocionalna iscrpljenost: Hronični stres oslobađa hormone poput kortizola koji mogu uticati na ciklus rasta kose, čime dolazi do ranijeg ulaska u fazu opadanja.
- Neuravnotežena ishrana: Nedostatak ključnih vitamina i minerala (poput željeza, vitamina A, C, D i cinka) može oslabiti kosu i učiniti je sklonom opadanju.
- Neodgovarajući proizvodi za njegu: Mnogi popularni šamponi i drugi proizvodi sadrže sulfate i druge agresivne sastojke koji uklanjaju prirodna ulja s vlasišta, čime se kosa dodatno suši i oštećuje.
- Fizička i hemijska oštećenja: Prekomjerno stiliziranje, korištenje toplinskih uređaja, bojenje i hemijski tretmani mogu oslabiti strukturu kose te je učiniti lomljivom.
Zašto prirodni preparati?
Ključni prirodni sastojci i njihova svojstva
Kokosovo ulje
Ricinusovo ulje
Med
Avokado
Rižina voda
Detaljni recepti i upute za pripremu prirodnih preparata
Maska s kokosovim uljem i medom
- 2 žlice kokosovog ulja
- 1 žlica meda
- U maloj zdjeli pomiješajte kokosovo ulje i med dok se dobro ne sjedine.
- Ako je kokosovo ulje čvrsto, lagano ga zagrijte na pari ili u mikrovalnoj pećnici (pazite da ne bude prevruće).
- Nanesite smjesu ravnomjerno na suhu kosu i lagano umasirajte u vlasište kružnim pokretima.
- Ostavite masku da djeluje najmanje 30 minuta – za intenzivniji tretman možete ostaviti masku i preko noći, a zatim jutrom temeljito isprati.
- Preporučuje se primjena maski barem jednom sedmično za vidljive rezultate.
Maska s ricinusovim uljem, avokadom i medom
- 1 zreli avokado
- 1 žlica ricinusovog ulja
- 1 žlica meda
- Avokado izgnječite vilicom u glatku smjesu, pazeći da nema grudica.
- Dodajte ricinusovo ulje i med u pasirani avokado te dobro promiješajte.
- Prebacite smjesu u čistu zdjelu, a zatim nanesite na vlasište i cijelu dužinu kose.
- Lagano umasirajte preparat u kožu glave kako biste potaknuli cirkulaciju krvi.
- Ostavite masku 45 do 60 minuta, a potom isperite blagim, prirodnim šamponom bez sulfata.
- Ova maska je idealna za žene koje se bore s tanjenjem kose i slabijim rastom te zahtijevaju dodatnu hidrataciju i hranu.
Maska s rižinom vodom i kokosovim uljem
- 100 ml rižine vode
- 1 žlica kokosovog ulja
- Nekoliko kapi eteričnog ulja (po želji, npr. eterično ulje ruže ili lavande za dodatnu aromu)
- Pripremite rižinu vodu tako što ćete isprati rižu, ostaviti je da se namaka 30 minuta, a zatim procijediti te sačuvati vodu.
- U manju posudu dodajte kokosovo ulje i, ukoliko želite, nekoliko kapi eteričnog ulja.
- Pomiješajte rižinu vodu s uljnom smjesom dok se dobro ne sjedine.
- Nakon pranja kose, prelijte ovu smjesu preko vlasišta i kose kao dodatni ispirak.
- Ne ostavljajte da preparat ostane na kosi predugo – dovoljno je nekoliko minuta, a potom temeljito isperite toplom vodom.
- Preporučuje se upotreba ovog tretmana jednom ili dva puta tjedno.
Savjeti za pripremu i primjenu prirodnih preparata
- Test na alergiju: Prije nego što nanesete bilo koju masku na cijelu kosu, napravite test na malom dijelu kože kako biste provjerili eventualnu alergijsku reakciju.
- Uravnotežena ishrana: Prirodni preparati djeluju najbolje kada su potkrijepljeni uravnoteženom prehranom. Uključite hranu bogatu vitaminima i mineralima, poput svježeg voća, povrća, orašastih plodova i sjemenki.
- Redovitost: Prirodni tretmani zahtijevaju vrijeme. Dosljednom primjenom, barem jednom do dva puta tjedno, možete postići značajne rezultate u vidu smanjenja opadanja kose i poticanja njenog rasta.
- Nježno rukovanje: Prilikom nanošenja preparata, budite nježni i pažljivi. Masaža vlasišta prstima ne samo da pomaže u apsorpciji hranjivih tvari, već potiče i cirkulaciju krvi, što dodatno jača folikule.
Pravilna njega kose – dodatni savjeti
- Voće i povrće: Citrusi, jagode, špinat, mrkva i brokula.
- Proteini: Jaja, riba, mahunarke i orašasti plodovi.
- Zdrave masti: Avokado, maslinovo i kokosovo ulje.